Jak na privátní vzdálený Git repositář zadarmiko


V životě programátorském občas vyvstane potřeba vlastního vzdáleného Git repositáře. Pokud není vyžadován privátní repositář a postačí 300MB dostupného prostor, je možno zdarma využít hostingu na http://github.com/. Tento projekt nabízí potřebnou infrastrukturu pro vedení projektu, jako je wiki, issuer tracker a webové rozhraní Git repositáře. Za mírný poplatek nabízí i privátní repositáře a více dostupného místa.

Já na druhou stranu řešil problém privátního Git repositáře a pokud možno bez nutnosti finančních investice. Nabízela se možnost využití Dropbox, který má v základním programu 2GB prostoru zdarma se zabezpečeným přístupem. Podporované platformy jsou Linux, Windows, MacOS, iPhone, IPad a Android (přibýt má i podpora pro Blackberry), takže ve výsledku je možno data sdílet i mezi odlišnými platformami.

Dropbox je taky možno nahradit za produkt https://www.jungledisk.com/, postup pro použití je shodný, jen JungleDisk nenabízí žádný diskový prostor zdarma.

Dropbox synchronizuje vámi vybraný lokální adresář s vlastním úložným prostorem (je hostován na Amazon). V tomto případě je možno využít klonování lokálně uloženého Git repositáře.

$ git clone file:///home/abelaska/Dropbox/projekt.git

Tímto způsobem je projekt naklonován a je možno jej lokálně modifikovat.

$ cd projekt
$ touch README.txt
$ git add README.txt
$ git commit -m "Přidán prázdný soubor pro popis projektu"
$ git push origin master

V tomto momentě Git uloží změny do pro něj vzdáleného repositáře origin (file:///home/abelaska/Dropbox/projekt.git) a Dropbox pak následně nahraje změněné soubory ve sdíleném adresáři do svého úložiště, odkud si je můžeme stáhnou na jiném počítači, případně s někým sdílet.

Na dalším počítači zase Dropbox adresář sesynchronizuje a pak je na nás abychom si zaktualizovali projekt:

$ git pull origin master

Jednoduché a funkční řešení.

Reklamy

2 comments

 1. Ozzy

  Tohle jsem taky kdysi řešil a došel jsem úplně ke stejnému řešení jako ty. Na běžné potřeby ty 2 giga bohatě stačí.

  Ještě bych potřeboval levně zálohovat Archive (cca 2,5 giga) a Projekty (cca 4 giga) No a vůbec by nebylo špatné někde uložit všechny fotky, jenže tam to jde do 10 GB.

  U fotek připadá v úvahu Flicker, neomezený prostor za cca 2USD za měsíc. Případně Picasa, ale ta je dražší.

  • Alois Bělaška

   Pro větší objem dat mám dobrou zkušenost s Amazon S3 http://aws.amazon.com/s3/. Tam pro prvních 50TB vyjde 1 GB na $0.150 a platbu dělají automaticky každý měsíc přes platební kartu.

   Tuto variantu dobře podporuje JungleDisk, který ti umožní ukládat data do vlastního Amazon S3 prostoru. Takže jim zaplatíš třeba $2 měsíčně a pak za prostor platíš Amazonu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s