Učím se 3


Jak už to tak bývá, člověk když dlouho nad něčím přemýšlí, tak přijde na to jak udělat věci tak nějak jinak 🙂 A já jsem měl o vánočních svátcích na přemýšlení času dost.

Postupem času, jak jsem víc a víc pracoval s Google App Enginem jsem se začal potýkat s problémy a omezeními. Mezi největší překážku bych řadil persistenci, která je i při využití JPA zbytečně kompilovaná, časově náročná a v mnoha případech složitější dotazy nelze provést. Pro práci s kombinací Grails a GAE neexistuje rozumná podpora ve vývojových prostředích. A hlavně, vývoj aplikací pro GAE je natolik svazující, že hrozba vendor lock-in vám neustále stojí za zády.

Takže pro teď sbohem GAE.

Když už nejsem svázaný řetězy, mohu celou architekturu navrhnout volněji a s větším ohledem na klienty a jejich možnosti. Už delší dobu se pohrávám s myšlenkou využití Amazon EC2. Zatím se to zdá být pro startup ideální prostředí a proto budu navrhovat hostování aplikace tímto směrem.

V hrubých nástinech se mi již v poznámkách rýsuje nová podoba eshopu. I nadále je ve hře oddělená architektura skládající se z klientského frontendu a serverového backendu postaveného na modelu Software-as-a-Service (SaaS).

Či-li hlavní myšlenkou je poskytovat klientům služby eshopu prostřednictvím REST servisů s bohatou nabídkou podporovaných formátů (JSON, XML, HTML), umožňující klientovy vývoj frontendu za použití jak klasických technologií (PHP, Java, ..), tak i čím dál populárnějších RIA technologií (AJAX) nebo jejich kombinací.

Na tento model lze aplikovat koncept „platíš co použiješ“, jehož nesporná výhoda je snížení nákladů klienta na provoz eshopu a uvolněné prostředky může využít pro svůj další rozvoj. Klientovi je ponechána plná volnost ve tvorbě frontendu a platí pouze za použité služby poskytované backendem.

Příště zabrousím do větších detailů.

Reklamy

2 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s